Kwietniowy regres w podkarpackiej gospodarce

Urząd Statystyczny w Rzeszowie przygotował dane za kwiecień dotyczące gospodarki województwa podkarpackiego. W związku z epidemią koronawirusa i zamrożeniem wielu gałęzi gospodarki, nastąpił zrozumiały regres. Kryzys dopadł wszystkie branże oprócz budownictwa, którego nie dotknęły drastyczne regulacje.

Produkcja sprzedana przemysłu (czyli wartość wyrażona w bieżących cenach bazowych tj. bez podatku od towarów i usług (VAT), podatku akcyzowego, a łącznie z wartością otrzymanych dotacji przedmiotowych tj. dotacji do produktów) w województwie podkarpackim była niższa o około 1/3, w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. Zmalało zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

Produkcja sprzedana przemysłu w kwietniu 2020 roku osiągnęła wartość 3,0 mld zł i była niższa w porównaniu z kwietniem ub. roku o 35,0%, a w stosunku do marca 2020 roku o 32,5%.

Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu br. wyniosla 241,3 tys. osób, z tego 118,3 tys. w przetwórstwie przemysłowym. W porównaniu z kwietniem 2019 roku, ogólna liczba zatrudnionych zmniejszyła się o 8,3 tys. osób, a w samym przetwórstwie przemysłowym o 6,1 tys. osób.

Produkcja sprzedana budownictwa w kwietniu br. była o 7,7% wyższa niż przed rokiem, natomiast o 11,3%% niższa w porównaniu z marcem 2020 roku. Również produkcja budowlano-montażowa była w kwietniu br. wyższa w porównaniu z kwietniem ub. roku (o 17,2%) i nieznacznie niższa niż w marcu br. (o 1,0%). Zatrudnienie w tej branży w kwietniu br. zwiększyło się o 3,4%, w porównaniu z kwietniem ub. roku

Sprzedaż detaliczna w czwartym miesiącu br. była na Podkarpaciu o 8,9% mniejsza niż w poprzednim miesiącu tj. w marcu. Znaczny spadek wystąpił w sprzedaży tekstyliów, odzieży i obuwia, o 34,8%.

źr. Urząd Statystyczny w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.