Obchody ku pamięci powstańców

Z okazji 76. rocznicy Powstania Warszawskiego, patrioci szykują obchody w swoich miastach. Organizowaniem akcji zajmuje się Młodzież Wszechpolska, Fundacja Wczoraj i Jutro i inne organizacje patriotyczne.

Jak co roku, głównym punktem obchodów jest zapalenie zniczy – białych i czerwonych, a następnie ułożenie ich w znak Polski Walczącej.

Organizatorzy, w niektórych miastach szykują też przemówienia, inni race, tzw. „żywą Polskę Walczącą” i część artystyczną np. śpiew lub recytacje wierszy.

Obchody będą miały miejsce m.in. w:

Organizatorem większości akcji jest Młodzież Wszechpolska. Z wyjątkiem Dynowa, gdzie za organizację odpowiadać będzie lokalna struktura Konfederacji, Ruchu Narodowego i młodzież z Patriotycznego Dynowa.

W Łańcucie współorganizatorem jest Fundacja Wczoraj i Jutro. Poprosiliśmy Piotra Pomykałe, prezesa fundacji i człowieka związanego z naszym portalem, o kilka słów w tym temacie:

Dmowski we wstępie do „Myśli Nowoczesnego Polaka” pisał:
„Nierzadko spotykamy się ze zdaniem że nowoczesny Polak powinien jak najmniej być
Polakiem. Jedni powiadają że w dzisiejszym wieku praktycznym trzeba myśleć o sobie nie o Polsce,
u innych Polska zaś ustępuje miejsca – ludzkości.”
Po kilkudziesięciu latach od napisania tych słów Polacy po raz kolejny dowiedli, że potrafią ponieść ofiary dla dobra wspólnego.
Po okresie komunistycznym, zachłysnęliśmy się możliwościami globalizmu. Więzy społeczne się rozluźniają, a przyjmowane są obce wzorce kulturowe.
Dlatego tak ważne jest by znać swoje dziedzictwo, umacniać naszą kulturę i rozumieć procesy które następują. Poprzez organizację i przeżywanie wspólnotowe jesteśmy w stanie zadbać o naszą małą ojczyznę.

Fundacja odpowiada za zorganizowanie zbiórki pieniężnej mającej wspomóc całe Podkarpacie w organizacji należytych obchodów upamiętniających bohaterstwo powstańców.

One thought on “Obchody ku pamięci powstańców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.